مقالات

نحوه تنظیم اظهارنامه کارآموزان وکالت

براساس قانون مالیات های مستقیم وکلای دادگستری مشمول پرداخت مالیات می باشند. در جامعه وکلا، کارآموزان وکالت مشمول بند ج و وکلای دادگستری مشمول بند ب هستند لذا تکالیف این دو در بحث مالیات با یکدیگر متفاوت است.


کارآموزان وکالت از زمان شروع کارآموزی ۴ ماه فرصت جهت تشکیل پرونده مالیاتی در محل استقرار وکیل سرپرست خود و یا محل سکونت خود دارند.

در ابتدا باید با مراجعه با سایت سامانه الکترونیکی مودیان مالیاتیhttp://www.tax.gov.ir نسبت به ثبت نام اقدام کنند. در این سامانهکه در راستای ارائه خدمات الکترونیکی دستورالعمل اجرای موضوع ماده ۱۶۹ق.م.م. و اجرای طرح جامع مالیاتی ایجاد شده، اشخاص حقیقی، حقوقی و تشکلهای قانونی می توانند اقدام به پیش ثبت نام و ثبت نام و دریافت شماره اقتصادی نمایند.

مودیانی که ثبت نام الکترونیکی نمایند از مزایای تسهیلات الکترونیکی نظیر دسترسی به نسخه الکترونیکی پرونده مالیاتی، برخورداری از امضاء الکترونیکی در فرایندهای مالیاتی، پرداخت الکترونیکی و تسلیم کاملا الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی برخوردار خواهند شد.بنابراین وظیفه کارآموز وکالت ثبت نام در سامانه و سپس تشکیل پرونده مالیاتی در حوزه مربوطه و تحویل اظهارنامه مالیاتی سالیانه می باشد.


اگر کارآموز وکالت در مدت ۴ ماهه اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی نکند از برخی از معافیت های مالیاتی محروم خواهد شد.


کارآموزی که پروانه پایه یک اخذ می کند از آن تاریخ به بعد مشمول بند ب می باشد و باید به اداره دارایی جهت تکمیل پرونده مالیاتی خود مراجعه نماید.


هرگونه تغییر در محل کار، تعطیلی و یا مرخصی حتماً باید به اداره دارایی اطلاع داده شود

از زمانی که شخص پروانه وکالت پایه یک اخذ می کند ۱ ماه فرصت جهت مراجعه به دارایی و دریافت دفتر درآمد و هزینه و پلمپ دفتر دارد ( به هیچ عنوان دفتر را از اداره پست دریافت نکنید و الا مشمول بند الف می باشید). این دفتر باید براساس اصول حسابداری تنظیم شود و الا مالیات علی الراس تعیین می شود.


هر شخص مکلف است هر ۳ ماه یک بار اقدام به ارائه صورت های معاملاتی ثبتی پرونده ماده ۱۶۹ یعنی اعلام انعقاد قراردادهها و خریدهای خود در حیطه وکالت نماید.


نکته: می توان با مراجعه به سایت جامعه حسابداران رسمی ایران http://www.iacpa.ir/ از جدیدترین قوانین مالیاتی و بخشنامه ها اطلاع حاصل نمود.
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *