دادخواست

دادخواست_دادخواست_دادخواست_درست یا غلط هنرنویسی

دادخواست_دادخواست_دادخواست_دادخواست

نه تنها کسانیکه با موضوعی حقوقی بر خورد می‌کنند بلکه تمامی مراجعنیاز دارند بدانند دادخواست چیست و چه کاربردی دارد دادخواست به معنی دادخواهی کردن و در اصطلاح حقوقی به آغاز اقامه دعوا از سوی خواهان گفته می‌شود.

خواهان شخصی است که صاحب حق است و یا حقی از او زایل شده است  و نقطه آغاز یک دعوای حقوقی با ارائه دادخواست است. دادخواست یک فرم چاپی است که شخص خواهان با مراجعه به دادگستری یا مراجع حقوقی می‌تواند آن را  تهیه کند و انواع مختلفی همچون دادخواست طلاق، دادخواست مهر و موم ترکه، دادخواست الزام خریدار به تنظیم سند رسمی را دارد.

هنگامی‌که شخصی می‌گوید صاحب حق است و می‌خواهد علیه شخصی دیگر اقامه دعوا کند باید این دعوا را از طریق مراجع قانونی دنبال کند و این کار جز با نوشتن دادخواست ممکن نیست.

دادخواست ارکانی دارد که رعایت نکردن یکی از  آنها باعث رد شدن آن از طرف دادگاه می‌شود، مثلا اسم و نام خانوادگی خوانده و خواهان باید دقیق نوشته شود و آدرس محل سکونت هر کدام که ناقص باشد باعث ایجاد مشکلاتی در روند پرونده خواهد شد.

مثلا اگر آدرس خواهان ناقص باشد ظرف مدت ۲ روز از تاریخ رسید دادخواست به موجب قراری که از سوی مدیر دفتر دادگاه صادر می‌شود رد می‌شود و به خواهان ابلاغ می‌شود که به رفع نقص دادخواست اقدام کند. ضمنا اگر در نوشتن اطلاعات سهل انگاری کنید ممکن است دادخواست شما رد شود و تمامی هزینه‌های پرداخت شده به هدر برود.

اگر نشانی خوانده معلوم نباشد مجهول المکان شناخته شده و در روزنامه‌های کثیر الانتشار آگهی می‌شود که هزینه آن ۵۰۰۰ تومان است و اگر محل سکونت خواهان معلوم نباشد ظرف دو روز از تاریخ رسید دادخواست به موجب قراری که مدیر دفتر دادگاه صادر می‌کند دادخواست ناقص رد می‌شود و به خواهان ابلاغ می‌کنند که نسبت به رفع نقص اقدام کند و اگر رفع نقص نکند مدیر دفتر دادگاه قرار رد دادخواست صادر می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *