مقالات

دادخواست تعدیل اقساط مهریه

دادخواست تعدیل مهریه

دادخواست تعدیل اقساط مهریه

با توجه به افزایش بی رویه و لجام گسیخته سکه در این روزها یکی از دادخواست هایی که بسیار ثبت می شود دادخواست کاهش اقساط مهریه است.

متاسفانه تلاطمات اقتصادی مراجعات به دادگستری را زیاد می کند و تعداد پرونده های قضایی فزونی می گیرد و انرژی وقت دستگاه قضایی برای رسیدگی مطلوب بر پرونده ها را کاهش می دهد. همین بالا و پایین شده ناگهانی قیمت سکه سیل فراوان دادخواست تعدیل اقساط مهریه را به دادگاه های خانواده روانه می کند. خوب می دانیم که امروزه بیشتر مهریه ها سکه بهار آزادی هستند و وقتی در برهه زمانی کوتاه قیمت جهشی مثلا یک یا دو میلیون تومانی می کند و از طرفی درآمد زوج افزایش نیافته است زوج(بدهکار مهریه) می تواند از دادگاه تقاضای کاهش اقساط مهریه با توجه به افزایش ناگهانی و بی رویه سکه را کند.

اغلب این پرونده ها هم با موفقیت همراه است یعنی اینکه در نهایت قاضی رسیدگی کننده حکم به کاهش اقساط مهریه می دهد. به هر حال قاضی نیز شخصی از این جامعه است و آگاه به اوضاع اقتصادی است او نیز کارمند قوه قضاییه با حقوقی مشخص است و کاملا درک می کند که گذشته از تورم ، برای کسانی که درآمد ماهانه ثابت دارند. افزایش قیمت سکه چه بلای خانمان سوزی است!

مستند قانونی کاهش (تعدیل) قسط مهریه تبصره ۲ ماده ۱۱ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب ۱۳۹۳ می باشد.

تبصره۲ـ هر یک از محکوم‌ٌله یا محکومٌ‌علیه می‌توانند با تقدیم دادخواست، تعدیل اقساط را از دادگاه بخواهند. دادگاه با عنایت به نرخ تورم براساس اعلام مراجع رسمی قانونی کشور یا تغییر در وضعیت معیشت و درآمد محکومٌ‌علیه نسبت به تعدیل میزان اقساط اقدام می‌کند.

با دقت در قانون مذکور مشخص می شود که زوجه نیز حق دارد در صورتی که ثابت نماید وضع اقتصادی شوهر(زوج) بهتر شده است و یا سکه نسبت به زمان صدور حکم کاهش محسوس داشته است ، تقاضای افزایش اقساط مهریه کند. در واقع این حق به دو طرف داده شده است که با ذکر دلیلتعدیل اقساط مهریه را تقاضا کنند.

شاید شما خواستار دیدن نمونه ای از دادخواست تعدیل یا کاهش اقساط مهریه باشید.

خوب می دانید که دادخواست کاهش اقساط مهریه نیز از طریق دفاتر خدمات قضایی ثبت می شود و معمولا آنها به صورت پیش فرض نمونه دادخواست را دارند. خود را درگیر این دست مسائل نکنید. اگر وکیل دارید که همه چیز به عهده وکیل مجرب شماست. و اگر هم شخصا دادخواست داده اید در جلسه دادرسی به زبان ساده و خلاصه موضوع را برای قاضی شرح دهید می توانید لایحه ای هم در این خصوص تهیه کنید. اگر به نظرتان موضوع حساس است و ممکن است طرف مقابل دفاعیات خوبی داشته داشته باشد یا وکالت به وکیل دهید و یا تهیه لایحه را به عهده او بسپارید.

خواهان خانم/آقای
خوانده خانم/آقای
وکیل
خواسته تعدیل اقساط مهریه دادنامه . مندرج . شعبه . تهران
دلایل و منضمات
ریاست محترم شعبه . خانواده تهران

با سلام احتراما اینجانب در مورخ . به موجب دادنامه . همین شعبه محکوم به پرداخت ۵ سکه پیش پرداخت و ماهانه نیم سکه بهار آزادی در حق خوانده بابت مهریه محکوم شدم و همانطور که میدانید سکه به طور ناگهانی چندین برابر شده است با توجه به اینکه اینجانب کارمند می باشم پرداخت یک سکه با قیمت کنونی در ماه از توان مالی اینجانب خارج است لذا مستدعی است حکم بر تعدیل اقساط مهریه از ماهانه یک سکه به هر سه ماه یک سکه صادر فرماید.

با احترام مجدد

امضاء

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *